Archeologia Żywa 4 (44) 2009
Z Katalog.Czasopism.pl
Przejdź do Archeologia Żywa lub Spisy treści 2009
Do wyjątkowych znalezisk w Wilczycach należy niemal 50 płaskich figurek przedstawiających schematyczne postacie kobiet, „wycinane ” z krzemienia. Obok nich, znaleziono również pojedyncze figurki wykonane z kła mamuta i kości. Styl i proporcje tych figurek są identyczne ze spotykanymi od dawna w późnomagdaleńskiej sztuce, schematycznymi postaciami kobiet, popularnie określanymi terminem „Wenus”. O jedynym na świecie znalezisku – prof. Romuald Schild.
Odkrycia w warowni Milicz relacjonuje Justyna Kolenda
Najnowsze doniesienia z Lutobroku w dolinie Prutu przedstawia Beata Jurkiewicz
O niezwykłej tradycji biesiad nawiązujących do lokalnej historii, sołtysie „Wichurze” i babci Mazurowej piszą Anna Hyrchała i prof. Andrzej Kokowski.
Na ostatnim Festiwalu Słowian i Wikingów w Wolinie (31 lipca – 2 sierpnia br.) kobiety oddawały się własnym pasjom, miast robić za ozdobę męskich torsów odzianych w kolczugi. Kobiety, które na co dzień mocno stąpają po ziemi, podczas historycznej imprezy nie boją się eksperymentów.
O zarzutach dotyczących najważniejszych polskich placówek kultury pisze Marek Kryda, istniejący stan rzeczy komentują eksperci.
Temat „przysypanych” magazynów eksploruje Jakub Okonek.
o odkryciu relikwii św. Pawła oraz o wizerunku apostoła odkrytego w rzymskich katakumbach- prof. Bożena Iwaszkiewicz-Wronikowska.
Łukasz Porzuczek, wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt do badań nieinwazyjnych, relacjonuje nowinki z polskich pomiarów geomagnetycznych.
Dział Badań Podwodnych Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku co pewien czas organizuje warsztaty archeologii podwodnej dla nurkujących amatorów. O plusach i minusach przedsięwzięcia pisze Tomasz Stępnik.
O kaplicy, który została być może ufundowana przez księżniczkę Dobrawę, pisze Szymon Zdziebłowski.
Najsłynniejszy zabytek Chin – terakotowa armia znów pod lupą archeologów. Tym razem celem ekspertów jest zachowanie znikających kolorów na figurach wojowników i rydwanów. O wielkim projekcie prosto z Państwa Środka – Katarzyna Sarek.