Charaktery 12/2003
Z Katalog.Czasopism.pl
Przejdź do Charaktery lub Spisy treści 2003
KAŻDY JEST SAMOTNĄ WYSPĄ. Samotność jest jak silnie działająca substancja. Może być lecznicza - daje okazję do odkrywania siebie. Bywa trująca, szczególnie dla ludzi ściganych przez cień przeszłości, traumę przeżytą w dzieciństwie lub skrywaną głęboko tajemnicę - twierdzi JOANNA HEIDTMAN.
TRZYMAJĄC KOGOŚ CAŁY CZAS ZA RĘKĘ. O tym, czego doświadczyły w dzieciństwie osoby, które panicznie boją się samotności, pisze ZUZANNA STADNICKA-DMITRIEW.
UPARTE ZATUPTYWANIE SAMOTNOŚCI. Dlaczego młodzi ludzie uciekają przed samotnością w hałaśliwe gromady - zastanawia się ANNA OLESZKOWICZ.
MARTWA NATURA Z NIEOBECNYM W TLE. To, czego najbardziej potrzebujemy, czując się samotni, jest zarazem tym, czego się najbardziej boimy - przekonuje IZABELA WOŻYŃSKA-WIĘCH.
SAMOTNY NA WŁASNE ŻYCZENIE. Jak skazać się na samotne życie - podpowiada HANNA HAMER.
RAZEM, A JEDNAK OSOBNO. Powody, dla których ludzie wyjeżdżają, skazując się na rozłąkę z partnerem, wyjaśnia BARBARA SMOLIŃSKA.
MIĘDZY PRZYPADKIEM A KONIECZNOŚCIĄ. W jakim stopniu jesteśmy kowalami swojego życia, a w jakim ofiarami losu - zastanawia się WIESŁAW ŁUKASZEWSKI.
CO NIE ZNIKA, KIEDY PRZESTAJEMY WIERZYĆ. Pamiętajmy, że nie zawsze jest tak, jak na to wygląda - przekonuje WIESŁAW BARYŁA.
SZCZĘŚLIWIE SIĘ ZAPOMNIEĆ. Co sprawia, że czujemy się szczęśliwi - wyjaśnia TOMASZ WITKOWSKI.
WDZIĘK I WYDŹWIĘK WDZIĘCZNOŚCI. Kiedy wdzięczność boli - zastanawia się EUFROZYNA GRUSZECKA.
ZOSTAŁEM GROTOŁAZEM. Można pokonać swój lęk - przekonuje WOJCIECH GÓŹDŹ.
OSZUKANY MÓZG. O ręce usiłującej udusić swego właściciela i innych zdumiewających doznaniach determinowanych przez mózg pisze ANNA HERZYK.
SMUTEK ŚWIEŻO UPIECZONYCH OJCÓW. Mężczyźni też cierpią na depresję poporodową - dowodzi KAROLINA KOSSAKOWSKA-PETRYCKA.
I TAK CIĘ MUSZĘ ZABIĆ. O kobiecie, która nie mogła mieć dzieci, i o jej terapii, opowiada BOGNA PAWELEC.
ZNAJOMY Z WIDZENIA: ADAM MICHNIK. Postać Adama Michnika przybliża WIESŁAW ŁUKASZEWSKI.
POLACY WIERZĄ W CZŁOWIEKA, NIE W SPRAWIEDLIWY ŚWIAT. Paradoksalne przekonania młodych Polaków na temat sprawiedliwości interpretuje KATARZYNA SKRZYPIŃSKA.
NARODOWY TEST INTELIGENCJI: CO NAPRAWDĘ ZMIERZONO. Blaski i cienie pomiaru narodowego IQ rozważa EDWARD NĘCKA.
POROZMAWIAJMY O PRACY. Jak przygotować się do rozmowy z potencjalnym pracodawcą - radzi JOANNA HEIDTMAN.
SZUKAJ SWOICH TALENTÓW. Mitom o zdolnościach przygląda się WIESŁAWA LIMONT.
CIAŁO, UMYSŁ, DUSZA. DOROTA TERAKOWSKA i JACEK BOMBA rozmawiają o tym, jak kocha ojciec, a jak matka; o przyczynach anoreksji piszą EWA SZPERLICH i DANUTA GRUSZCZYŃSKA.
JESTEM SZCZĘŚLIWYM CZŁOWIEKIEM. O budowaniu imperium Optimusa, potyczkach z rzeczywistością i przemianie w swoim życiu opowiada ROMAN KLUSKA.
JĘZYK I JEGO ZNAWCY. JERZY BRALCZYK bywa zadowolony z samotności, o naszych kłopotach ze spójnikami pisze JAN MIODEK, a MAREK RUSZKOWSKI śledzi przejawy językowego równouprawnienia.
SŁOWA, OBRAZY, DŹWIĘKI. PRZEMYSŁAW TOBOŁA kruszy personę, o kpinie z tożsamości mówi PIOTR TOCZYSKI, a BRONISŁAW MAJ analizuje wiersz Józefa Czechowicza.
NIEPEŁNY MĘŻCZYZNA I MISTYKA KOBIECA. Dramatyczne skutki zauroczenia poglądami Freuda na temat kobiet prezentuje EWA TRUSZKIEWICZ.