Notes.na.6.tygodni 65 (2010)
Z Katalog.Czasopism.pl
Przejdź do Notes.na.6.tygodni lub Spisy treści 2010
RECYCLING CAŁKOWITY Max Cegielski dziennikarz, reporter i podróżnik o wyprawie do indyjskiego złomowiska w Alang, gdzie zdemontowano statki wybudowane w latach 80. w Stoczni Gdańskiej.
✖ PATAEKONOMIA W PRAKTYCE Pataekonomia to nad-użycie różnego rodzaju form ekonomicznych, wykorzystanie ich niezgodnie z przeznaczeniem. Rozmowa o skutecznym (nad)używaniu ekonomii na polu sztuki, z ekspertem w tej dziedzinie Jankiem Simonem.
✖ ZA FOTOGRAFIĘ! Bardziej od tego, co widać na zdjęciach zajmuje nas to, co one w sobie ukrywają i co one zasłaniają – technologie, ludzkie działania związane z przechowywaniem zdjęć, ich katalogowaniem, obrabianiem, niszczeniem i odtwarzaniem, rozmowy, które prowadzimy wokół fotografii. Rozmowa z Markiem Krajewskim i Rafałem Drozdowskim, autorami wydanej właśnie książki Za fotografię! W stronę radykalnego programu socjologii wizualne.
✖ KONIEC KONCEPCJI ROMANTYCZNEJ Oleksiy Radynski, aktywista działający na polu polityki i sztuki w Kijowie, założyciel pierwszego zagranicznego klubu „Krytyki Politycznej”, opowiada o trudnościach i nadziejach na zmiany w tamtejszym życiu kulturalnym i społecznym.
✖ DEBILIADA. WYTWÓR IDEOLOGII Projekt zrealizowany na warszawskim osiedlu Dudziarska latem tego roku był dość prosty. Na ściany stojących tam bloków artysta naniósł ogromne czarne murale. Jednak media odnotowały, że sztuka nie łagodzi obyczajów, a mieszkańcy nie są od tego szczęśliwsi. Grzegorz Drozd, autor projektu, opowiada o intencjach artysty i tym co się wydarzyło.
✖ KLĄTWOTWÓRCZY I STRUKTURYZUJĄCY Pałac Kultury i Nauki działa jak pryzmat, przez który przechodzą miejskie fenomeny. Wpływa na przestrzeń Warszawy, i mieszkańców miasta. Wiedzie życie wewnętrzne i zewnętrzne. Rozmowa z Michałem Murawskim, antropologiem kultury z Uniwersytetu w Cambridge, który pisząc doktorat o relacjach między architekturą a ideologią dogłębnie zbadał Pałac Kultury.
✖ PRZEDMIOTY I WIDOKI Wymyślamy – wybieramy rzeczy, ustawiamy je na co dzień w różnych konfiguracjach. Mamy określone wizje własnej przestrzeni oraz przedmiotów ją wypełniających. Nasze rzeczy zaświadczają o nas, projektujemy więc nimi swoje otoczenie. Rozmowa z Agnieszką Grodzińską.
✖ PIĘKNA STRUKTURA W PRZESTRZENI Uznaję termin piękno za podstawową właściwość pracy. Zajmują mnie przemiany definicji piękna, jakim ulegała ona przez stulecia, i sposób, w jaki piękno wytwarza poczucie porządku i kontroli nad czyimś życiem – mówi izraelska artystka Toony Navok.
✖ EFEKT ŚNIEŻNEJ KULI W ramach rzucania moich kul śniegowych chcę zająć się zaszczepianiem pomysłów, które odświeżą ludzki sposób myślenia – deklaruje Joanna van der Zanden, dyrektorka artystyczna istniejącego do niedawna holenderskiego Platform21.
✖ EFEMERYCZNOŚĆ JEST WARTOŚCIĄ Kiedy jest jeden kurator i ma sprzeczne myśli, to z samym sobą nie dyskutuje. Nas była trójka, więc moment negocjowania i konfrontacjibył ciekawy i budujący - o pracy nad wystawą Nie śpimy!, która była prezentacją prac kilkunastu najciekawszych artystów młodego pokolenia w plenerach Zielonej Góry, opowiadają jej kuratorzy Magdalena Nowak i Stanisław Welbel.