Przegląd Powszechny 5/2010: Różnice pomiędzy wersjami
Z Katalog.Czasopism.pl
(Nowa strona: Przejdź do Przegląd Powszechny lub Spisy treści 2010<br /> ---- [[Image:Przegląd_Powszechny_5_2010.jpg|thumb|160px|okładka numeru<br /> 5/201...) |
Aktualna wersja na dzień 12:38, 24 cze 2010
Przejdź do Przegląd Powszechny lub Spisy treści 2010
Krzysztof Ołdakowski SJ
Dni, które wstrząsnęły Polską
Jeden feminizm – wiele feminizmów. Rozmawiają: Tessa Capponi-Borawska, Agnieszka Graff i Joanna Święcicka.
Żyjemy w takim dziwnym momencie historii, w którym powszechnie dostrzega się zjawisko nierówności płci. To już jest nie tylko feministyczna diagnoza, ale wiedza powszechna.
Anna Śledzińska-Simon
Dajcie im szansę. O parytetach raz jeszcze
Kwestię parytetów uważam za ostateczność w sytuacji, gdy postęp dotyczący promocji praw kobiet oraz ich udziału w organach przedstawicielskich jest słaby. Pozostawienie swobody partiom politycznym stosowania kwot wyborczych na listach ma sens w krajach, w których szanse polityczne, społeczne czy ekonomiczne kobiet i mężczyzn są bardziej wyrównane.
Agnieszka Poźniak
Macierzyństwo. W ciekawych czasach
Kobieta może być „normalna”, nie będąc matką. W kulturze mogą powstawać swoiste konstrukcje semiotyczne macierzyństwa, przez które kobieta bez fizycznego aktu urodzenia dziecka może realizować społeczną rolę matki, stając się niejako matką „bez” dziecka.
Janina Zabielska
Praca, równość, równouprawnienie – kobiety i mężczyźni
Równouprawnienie kobiet można rozumieć jako pochodną równości ludzi wobec praw i równości prawa oraz zasady sprawiedliwości. Zakaz dyskryminacji ze względu na płeć jest niejako wypadkową nakazu równego traktowania. Mimo deklaracji kobiety i mężczyźni stanowią różne kategorie społeczne, a dyskryminacja z racji płci istnieje.
Feminizm w Kościele.Moda czy realna potrzeba. Rozmawiają: Łukasz Kubiak, Aneta Gawkowska, Marta Szymczyk. Rozmowę prowadzi Piotr Kaznowski
Czy używanie słowa „feminizm” w kontekście katolicyzmu jest uzasadnione? A może jest to nadużycie? Zapis debaty z 19 kwietnia 2009 r. zorganizowanej przez Centrum Myśli Jana Pawła II w ramach Targów Wydawców Katolickich.
Anna Karoń-Ostrowska
Kobieta w Kościele. Jak jest – jak być może
Trzeba stworzyć pozytywne wzorce obecności kobiety w porządku charyzmatycznym i hierarchicznym Kościoła. Wprawdzie Kodeks prawa kanonicznego, zatwierdzony przez Jana Pawła II, zrównuje prawa i obowiązki kobiet i mężczyzn świeckich, ale nie zawsze ma to odzwierciedlenie w codziennych życiu parafii.
Aleksander Gomola
Czy teologia feministyczna jest zawsze teologią chrześcijańską?
W przypadkach konceptualizacji i opisu Boga – w tym relacji Boga do człowieka i Boga do świata, postrzegania ludzkiej seksualności – oraz niektórych propozycji liturgicznych w teologii feministycznej są twierdzenia, które trudno pogodzić z tradycją chrześcijańską. Ale nie oskarżajmy jej o niewierność tradycji.
dk. Bogdan Sadowski
Bóg powiedział raz, dwa razy usłyszałem (Ps 62,12)
Komentarze do czytań niedzielnych
ks. Grzegorz Chojnacki
Jan Paweł II i Benedykt XVI w percepcji Polaków i Niemców
Pontyfikaty Jana Pawła II i Benedykta XVI stanowią dobry punkt wyjścia do podjęcia refleksji nad fenomenem obu papieży w kontekście jednoczącej się Europy, w procesie, w którym stanowią oni symbole jej wschodniej i zachodniej części.
Chopin stał się kompozytorem mego życia.Z Reginą Smendzianką, światowej sławy pianistką, wybitną interpretatorką dzieł Fryderyka Chopina, rozmawia Agnieszka Lewandowska-Kąkol
Gra na fortepianie nie zwalnia pianisty od logicznego myślenia. Jeśli odkrywcza interpretacja poza swoim pięknem ukazuje walory intelektualne pianisty, to chętnie ją akceptuję. Zdarzają się ciekawe „odkrycia”.
Andrzej Osiński
Apostoł muzycznej ofiary. Hector Berlioz
Dumny fantasta o rubensowskiej imaginacji, wrażliwy krytyk codzienności, krańcowo egzaltowany esteta, pogrążony w lekceważeniu wzorów przeszłości i upojony ekscentrycznością przyszłego Piękna.
TEATR
Paulina Borek-Ofiara
Rozmowy przy stole
(Teatr Ochoty w Warszawie, „Pokój stołowy” Alberta Ramsdella Gurneya; reżyseria – Andrzej Walden)
MUZYKA
Urszula Ciołkiewicz-Latek
Coverowy album muzycznej legendy
(Peter Gabriel, „Scratch My Back”)
FILM
Jan Pniewski
Smak życia
(„Dobre serce”; reżyseria – Dagur Kári)
TELEWIZJA
Jan Kłossowicz
To mnie denerwuje
(„Czemu nie można zatrudnić ludzi wykształconych…”)
KSIĄŻKI
Adriana Szymańska
Pomnik trwalszy niż ze spiżu
(Krzysztof Karasek, „Ody”)
Mieczysław Orski
Życie pośród duchów
(Piotr Paziński, „Pensjonat”)
Anna Maziuk
Czego pragną mężczyźni
(Anna Dziewit, Agnieszka Drotkiewicz, „Teoria trutnia i inne”)
Jacek Poznański SJ
Miłość – duchowość – komunikacja
(Willi Lambert SJ, „Sztuka komunikacji odkrywana z Ignacym Loyolą”)
Dorota Krawczyk
Dwie książki o Chopinie
(Wojciech Bońkowski, „Dziewiętnastowieczne edycje dzieł Fryderyka Chopina jako aspekt historii recepcji”; Maciej Gołąb/red./, „Chopin w kulturze polskiej”)
Marcin Cielecki
Londyn: Warszawa – 0:1
(Tomasz Konatkowski, „Nie ma takiego miasta”)
Piotr Pieńkosz
Pełnowymiarowy portret bohaterki
(Binka Le Breton, „W dżungli zabija się anioły”)