Przegląd Powszechny 7-8/2009
Z Katalog.Czasopism.pl
Przejdź do Przegląd Powszechny lub Spisy treści 2009
Kościół – nie przedsiębiorstwo. Z ks. Janem Drobem rozmawiają Rafał Sztejka SJ i Czesław Wasilewski SJ
Rozmowa dotyczy ogólnie pojętych finansów Kościoła. Na co idą pieniądze zbierane na tacę? Jakie są opłaty za posługi sakramentalne? Na co Kościół wykorzystuje dochody z cmentarzy, wydawnictw, wynajmu nieruchomości? Czy Kuria i państwo dopłacają do działalności Kościoła?
Jacek Patyk
Podatki instytucji kościelnych i kleru w Polsce
Korzystne rozwiązania podatkowe w odniesieniu do Kościoła tłumaczy się jego działalnością na rzecz całego społeczeństwa, ale należy stopniowo wprowadzać obowiązek transparentności finansów – choćby ze względu na uniknięcie nadużyć. Na czym polega opodatkowanie, któremu podlegają kościelne osoby prawne i duchowne?
Kazimierz Korab
Zachłanność proboszczów wiejskich? Glossa do rozważań na temat stereotypu
Czy proboszczowie wiejscy w Polsce o wiele bardziej niż ich miejscy odpowiednicy ulegali czarowi mamony? Jakie są źródła tego stereotypu?
Andrzej Przybylski
Na garnuszku Kościoła
Zbieranie tacy to naprawdę nic przyjemnego. Wyciągać do ludzi rękę z koszyczkiem i słodko się uśmiechać, i chwalić Boga. Na początku może się to wydawać obłudne – opowiada ks. Andrzej Przybylski, obecnie pracownik wyższej uczelni.
Ryszard Ryngwelski
Ziemia ziemi nierówna
W wielu rejonach diecezji znajdujemy strukturalne bezrobocie i obszary biedy materialnej i duchowej – o problemach materialnych Kościoła opowiada proboszcz parafii pw. Św. Józefa Oblu-bieńca NMP w Pile.
Sebastian Duda
„Znak sprzeciwu” czy zwyczajna buta
Ministranci chodzili od domu do domu i wręczali koperty z listą wypominków za zmarłych z rodziny i opłatą za publiczne odmówienie za nich modłów. Proboszcz czerpał informacje z parafialnych kartotek. I ludzie płacili – bali się, że ich dzieci nie zostaną dopuszczone do pierwszej komunii! Historia parafii podlaskiej.
Małgorzata Bilska
Czym straszy duch kancelarii?
W Polsce świeccy nie wierzą w świętość swoich pasterzy, a księża – w ubóstwo swoich owieczek. Nie ma tradycji współpracy z księdzem na równych prawach, a brak zaufania wydaje się podstawą muru dzielącego pracowników parafialnej kancelarii i osoby z drugiej strony biurka.
Globalizacja religii. Rozmowa z Jean-Claudem Guillebaudem
„Dialog cywilizacji” to wyłożenie na stół radykalnej inności, jak między chińską a zachodnią myślą. Jedną od drugiej miałby oddzielać kulturowy mur, ale miałyby one dialogować. W rzeczywistości jednak kreolizacja kulturowa jest już rzeczywistością. Wyznanie przestaje łączyć się z terytorium, następuje globalizacja religii.
Giandomenico Mucci SJ
Niewygodny papież?
We Włoszech i w Europie istnieje pewna wrogość wobec nauki Kościoła. Laicy wciąż mówią o niewygodnym papieżu. Bez wątpienia tak go odbierają. Dlaczego jednak oni także zajmują wrogą pozycję wobec magisterium tego, który dźwiga najwyższą odpowiedzialność za ewangelizację?
Wacław Oszajca SJ
Bóg powiedział raz, dwa razy usłyszałem (Ps 62,12)
Christian Medardus Manteuffel
Wiersze
Nadzieja czy strach ? Z Wacławem Hryniewiczem OMI rozmawia Sebastian Duda
Wydarzenie rzeczywistej śmierci pozostanie dla nas tajemnicą. Jest wyjściem naprzeciw rzeczywistości niewidzialnej, spotkaniem z Bogiem, a takie spotkanie to swoisty sakrament Jego obecności po tamtej stronie. Ludzie boją się śmierci, bo kojarzy im się ze strasznym sądem, wieczną karą.
Magdalena Krzyżanowska-Mierzewska
O granicach swobody ustawodawcy
Politycy tworzący prawo nie mogą dawać wyrazu wszystkim swoim poglądom i przekonaniom, niezależnie od tego, jak szczerze je wyznają. Dwadzieścia lat demokracji parlamentarnej nie zaowocowało w odbiorze społecznym trwałym zrozumieniem, że ustawa, z natury rzeczy, jest owocem kompromisu politycznego.
In vitro – droga do szczęścia? Rozmawiają: Jarosław Gowin, Robert Plich OP, Sławomir Zagórski, Jacek Zaremba i Sebastian Duda
W Polsce wciąż brakuje regulacji prawnych w dziedzinie zapłodnienia metodą in vitro. Ich tworzenie budzi wiele kontrowersji. Na czym one polegają? Jakie nadzieje wiążą z in vitro entuzjaści nauki? Jakie zastrzeżenia ma wobec niego Kościół?
Jerzy Gaul
Piłsudski i Stalin – dwa oblicza rewolucjonisty
Na przełomie XIX i XX w. na peryferiach imperium rosyjskiego żyli dwaj ludzie, którzy nie chcieli się pogodzić z gwałtem państwa carów i w czynie rewolucyjnym dostrzegali możliwość zmiany. Stalin i Piłsudski zaczynali podobnie. Co pierwszego zepchnęło do rynsztoka polityki, a drugiego obroniło przed pogrążeniem się w otchłani terroru?
Marek Bernacki
Stanisławów – powrót do źródeł Duchom moich przodków
Nie mogłem tu nie przyjechać, w tym mieście późną wiosną 1937 r. urodziła się moja mama. Rodowy gród założony w XVII w. przez Rewerów-Potockich, położony był malowniczo u zbiegu dwóch Bystrzyc: Sołotwińskiej i Nadworniańskiej – opowieść o podróży do Stanisławowa.
Andrzej Osiński
Ponad ruchem i bezruchem Poezja „Kamiennego Domu”
Język chiński nie zna określenia „poezja”, a odpowiadające mu słowo „shih” oznacza „słowa płynące prosto z serca”. „Poematy o górach” pióra chińskiego pustelnika Ch’ing-hunga (1271-1352), posługującego się pseudonimem „Kamienny Dom”, przez wieki były nieznane zachodniemu czytelnikowi.
Agnieszka Lewandowska-Kąkol
Chopin i jego Europa Międzynarodowy Festiwal Muzyczny
Sierpniowy festiwal, który narodził się w Warszawie w 2005 r., wskazuje źródła muzyki Fryderyka Chopina i ogromny obszar jej oddziaływania. Historia festiwalu, wykonawcy, przyszłość.
SESJE- SYMPOZJA
Teresa Kaczorowska
Dni „polskiego Horacego”
(V Międzynarodowe Dni ks. M. K. Sarbiewskiego, „Chrześcijański Horacy z Mazowsza”, Płońsk-Ciechanów-Sarbiewo-Rost-ków-Przasnysz, 8-10 maja 2009)
SZTUKA
Agnieszka Jaźwińska-Pudlis
Święto konserwacji
(Wystawa „Święto baroku. Sztuka w służbie prymasa Michała Stefana Radziejowskiego”, Warszawa-Wilanów, maj – wrzesień 2009)
TEATR
Paulina Borek-Ofiara
Rodzina w poszukiwaniu miłości
(Burgtheater / TR Warszawa, „Lew w zimie” Jamesa Goldmana; reżyseria – Grzegorz Jarzyna)
MUZYKA
Urszula Ciołkiewicz
Nostalgiczna podróż bez słów
(Randy Brecker i in., „Tykocin, jazz suite”)
TELEWIZJA
Jan Kłossowicz
Cyfrowa zabawka
(„W telewizji dokonał się ostatnio ogromny postęp…”)
KSIĄŻKI
Adriana Szymańska
Żyć słowem życia
(Piotr Matywiecki, „Powietrze i czerń”)
Mieczysław Orski
Kielce ze strasznego snu Witkacego
(Andrzej Dziurawiec, „Późny Gomułka, wczesny Gierek”)
Marek Blaza SJ
Trzech magów o jednej wierze
(Wacław Hryniewicz OMI, Karol Karski, ks. Henryk Paprocki, „Credo. Symbol naszej wiary”)
Anna Grodecka
Romans z obozem koncentracyjnym w tle
(Bernhard Schlink, „Lektor”)
Marcin Cielecki
Skazani na harakiri
(Algernon Bertram Mitford, „Harakiri”)
Małgorzata Felicka
Umieć słuchać
(Nicholas Lasch, „Pytanie o Boga. Świętość, mowa i milczenie”)
Justyna Kroczak
Synteza istoty rzeczy
(Frederic Copleston, „Historia filozofii. Filozofia rosyjska”)
Z życia kraju
Jakub Halcewicz-Pleskaczewski, Andrzej Mandel
Między elekcjami
Z życia świata
Piotr Kowalczuk
Najbrudnijsza kampania wyborcza
Z życia Kościoła
Tomasz P. Terlikowski
Katolicy bez reprezentacji