Krakowskie Pismo Kresowe
Z Katalog.Czasopism.pl
Ideą "Krakowskiego Pisma Kresowego", powołanego w 2009 r. i wydawanego przez Księgarnię Akademicką, jest nowoczesne i interdyscyplinarne spojrzenie na historię Polaków na wschodnich ziemiach dawnej Rzeczypospolitej, które w polskiej literaturze i historiografii od końca XVIII wieku nazywane były „Kresami”. W minionym półwieczu, temat ten budził wiele kontrowersji z racji na trudną historię przemian polityczno-narodowych w XX wieku, okupioną niejednokrotnie tragicznymi losami ludzi różnych narodowości i wyznań. Emocje, które towarzyszyły tym wydarzeniom oraz bolesna pamięć o nich, przekazywana przez pokolenia mieszkańców każdego z państw w tym regionie, niejednokrotnie ukierunkowywały charakter literatury przedmiotu. Z drugiej strony, na skutek panującego reżimu komunistycznego, problematyka ta była też często tematem zakazanym, a powstające niekiedy opracowania były pisane pod obowiązującą wówczas myśl propagandowo-polityczną. Dziś, w dwudziestym pierwszym stuleciu, w obliczu integrującej się Europy, zagadnienie wielonarodowości i wielokulturowości nie jest już postrzegane w charakterze problemu, ale wielkiej wartości, przyczyniającej się do interesującego i dynamicznego rozwoju różnych regionów. W związku z niniejszym, nasze wydawnictwo, odcinając się od wszelkich wrogich nauce ideologii i roszczeń natury politycznej, pragnie spojrzeć z naukowego dystansu na „Kresy” – będące „małą ojczyzną” wielu Polaków, elementem polskiej kultury, a w końcu miejscem, gdzie spotkały się i zostawiły swój ślad różne narody, przyczyniając się tym samym do specyfiki kulturowej wielu miejsc w Europie Środkowo-Wschodniej.
W związku z niniejszym, głównymi punktami zainteresowania „Krakowskiego Pisma Kresowego” są następujące zagadnienia naukowe:
- „Idea i wizja Kresów” - ich recepcja w sztuce, literaturze, myśli politycznej oraz mitologii narodowej (spojrzenie mitoznawcze, kulturoznawcze, literaturoznawcze, filozoficzne i politologiczne)
- „Polacy na Kresach” - historia ludności polskiej na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej. Interesujące przy tym wydaje się zarówno ukazywanie konkretnych wydarzeń i procesów historycznych jak i poszczególnych jednostek (spojrzenie historyczne i biografistyczne)
- „Wielokulturowość Kresów” - problematyka wzajemnych relacji kulturowych oraz religijnych między przedstawicielami różnych grup narodowych, etnicznych i wyznaniowych w regionie. Problematyka pogranicza oraz wymiany kulturowej (spojrzenie socjologiczne, etnologiczne, antropologiczne i religioznawcze)
- „Polskie zbiory i kolekcje” – dokumenty oraz zbiory polskiej literatury, malarstwa czy przedmiotów życia codziennego w bibliotekach, archiwach i muzeach za wschodnią granicą, a także zabytki sztuki, takie jak fundacje kościelne, cmentarze, pałace, dwory i inne budowle wiążące się z polskim życiem narodowym lub będące dziedzictwem artystycznym wielonarodowej Rzeczypospolitej (spojrzenie archiwistyczne, bibliotekoznawcze, muzealnicze i z punktu widzenia historii sztuki).
redaktor naczelny: mgr Adam Świątek
redakcja: dr Wiktoria Kudela-Świątek, dr Katarzyna Korzeniewska, mgr Mateusz Łepkowski, dr Tomasz Pudłocki
sekretarz redakcji: mgr Mateusz Kijewski
rada naukowa/programowa: prof. dr hab. Tomasz Gąsowski, mgr Adam Roliński, prof. dr hab. Stanisław Sroka, prof. dr hab. Bogdan Szlachta
dane teleadresowe: ul. św. Anny 6, 31-008 Kraków kresy@akademicka.pl