Przegląd Powszechny 9/2008
Z Katalog.Czasopism.pl
Przejdź do Przegląd Powszechny lub Spisy treści 2008
Dominique Salin
Mistycy w Kościele
Pieczęcią autentyzmu życia mistycznego nie są słowa lecz czyny: miłość i otwarcie na bliźniego. Mistyka skupiona na samej sobie nie jest mistyką prawdziwą. To, co odróżnia chrześcijańską mistykę od innych mistyk, to fakt, że jej struktura pochodzi od Innego, jak Bóg i bliźni nierozłącznie, od Chrystusa, Boga-człowieka.
Józef Majewski
Charyzmaty a instytucja Media i teologia – napięcia w Kościele nad Wisłą
Duch Święty udziela charyzmatów, także charyzmatu świeckiego teologa, dla dobra i zbudowania Kościoła. Bez kościelnej debaty na temat prawno-instytucjonalnej regulacji zatrudnienia teologów świeckich zgodnie z ich charyzmatem i reformy studiów teologicznych nie uporamy się z wieloma napięciami za- kłócającymi życie Kościoła i poszczególnych jego członków.
Maurice Bellet
Ewangeliczna kontestacja
Co nam zostało z czasów Soboru i Maja 68 r.? Myślano wtedy, że najważniejsze dla chrześcijaństwa i chrześcijan było położenie kresu nieprzyjaźni wobec świata; należało uznać jego wartości, otworzyć się na jego krytykę, „ujednolicić się” ze współczesnymi niczym św. Paweł – Żyd z Żydami, Grek z Grekami. Czy słusznie wówczas ocenialiśmy sytuację?
Etienne Grieu
Jaka przyszłość czeka wielkie Kościoły historyczne?
Jesteśmy świadkami wzrastania w siłę otwartego i wymagającego chrześcijaństwa nawróconych i rozkwitu Kościołów ewangelickich i pentakostalnych. W ostatecznym rozrachunku ta forma chrześcijaństwa powinna stać się pierwszą na świecie. Fenomen ten dotyka także Kościoły tradycyjne. Jakie byłyby jego cechy charakterystyczne?
Marek Blaza SJ
Czy łatwo zostać heretykiem?
Czy nie nazbyt często szasta się słowami „herezja” czy „heretyk”? O wiele łatwiej zostać sumiennym i skrupulatnym doktrynerem niż budzącym niemało kontrowersji heretykiem. Heretyk musi być postacią nietuzinkową, a rola doktrynera jest odtwórcza. Brakuje mu nie tylko znajomości teologii i prawa kanonicznego, ale przede wszystkim zdrowego rozsądku.
Ewangelizacja i dialog Z ks. prof. Adelbertem Denaux rozmawia Sebastian Duda
Jakie są kryteria oddzielenia autentycznej religii od sekty? Dlaczego współcześni socjologowie unikają używania słowa „sekta”? Czym jest dialog międzyreligijny w świetle katolickiego Magisterium? Te i inne pytania padają w rozmowie dotyczącej współczesnych kłopotów katolików z religijnym pluralizmem.
Carlo Maria Martini
Synod biskupów o słowie Bożym
Nadchodzący synod podejmuje temat, który był już szeroko i dogłębnie opracowany przez II Sobór Watykański. Ważne, by cennego czasu nie marnowano na dyskusje o tych samych sprawach. W każdej mszy św. w dzień powszedni, należy wyjaśniać teksty biblijne. Doświadczenie pokazuje, że jest możliwe nawet w ciągu trzech minut dać impuls na dany dzień.
Wacław Oszajca SJ
Bóg powiedział raz, dwa razy usłyszałem (Ps 62,12)
Mój brat Luter Z prof. Bogusławem Milerskim, luterańskim księdzem, i o. Wiesławem Dawidowskim, augustianinem, rozmawia Jarosław Makowski
Czy mamy modę na Lutra? Kim był i kim jest dziś dla nas ten augustiański mnich, który 31 października 1517 r. przybił na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze swoje słynne 95 tez, dając początek Reformacji? Czy Lutrowi można dziś postawić zarzut, że doprowadził do rozłamu w Kościele?
Inteligencjo, gdzie (czy) jesteś?
Zapis debaty „Polska inteligencja, polski katolicyzm”, która odbyła się w Centrum Kultury i Dialogu w Krakowie 27 lutego 2008 r. Rozmawiają: Jerzy Sosnowski, Tadeusz Sławek, Grzegorz Chrzanowski OP i Sebastian Duda
Czym jest inteligencja? Czy wykształcenie jest wystarczającym kryterium przynależności do inteligencji? Co wyróżnia dzisiaj polską inteligencję? Czy istnieje inteligencja katolicka? Na te i inne pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy krakowskiej debaty.
Jerzy Gaul
W oku cyklonu – życie z Adolfem Hitlerem
Przedstawienie Hitlera jako człowieka zdolnego do żartów, sentymentalnego i leniwego, czytelnika powieści Karola Maya i wielbiciela słodyczy, odsłania jego bardziej zwykłe i „ludzkie” oblicze, lecz nie czyni go mniej potwornym. Hitler demoralizował innych. Jednak Ewa Braun była nim zafascynowana. Nie mogła się pogodzić z życiem na marginesie.
Andrzej Osiński
„Götz von Berlichingen”: Wolność jednostki w obliczu nieuchronności dziejów
Niewydolny feudalny system sądowy, którego Goethe stał się uczestnikiem i obserwatorem, tworzy ramy akcji jego pierwszego dramatu: „Udramatyzowana historia żelaznorękiego Gotfryda von Berlichingen”. Na tle minoderyjnej literatury salonowego rokoka dzieło było wyrazem emancypacji nowoczesnego mieszczaństwa wobec ograniczającego wolność i dławiącego wszelkie swobody absolutyzmu.
SESJE-SYMPOZJA
Teresa Kaczorowska
Sarbiewski i jego Academia
(IV Międzynarodowe Dni ks. M. K. Sarbiewskiego, „Chrześcijański Horacy z Mazowsza”, 9-11 maja 2008 r.)
TEATR
Paulina Borek
Moralitet na siedmiu aktorów
(Teatr Studio w Warszawie, „Każdy/a. Sztuka moralna”; reżyseria – Michał Zadara)
MUZYKA
Urszula Ciołkiewicz
Kształtowanie muzycznej materii
(Zbigniew Wegenhaupt Quartet, „Tota”)
TELEWIZJA
Jan Kłossowicz
Teatr absurdu
(„…wracam do abonamentu. Bo od propozycji jego likwidacji wszystko się zaczęło”)
KSIĄŻKI
Adriana Szymańska
Zawał pamięci
(Michał Jagiełło, „Sosna i pies. Poemat z zagrody”)
Mieczysław Orski
Broniąc się przed zmierzchem
(Andrzej Bobkowski, „Zmierzch i inne opowiadania”)
Marek Jerzy Uglorz
Zrozumieć, aby powiedzieć
(Otto Hermann Pesch, „Zrozumieć Lutra”)
Bartosz Wieczorek
Polska summa religioznawcza
(Jan Drabina, Krzysztof Pilarczyk /red./, „Religie starożytnego Bliskiego Wschodu”)
Marek Blaza SJ
Jeśli Bóg dycha, to teologia ledwo zipie
(Michel Onfray, „Traktat ateologiczny. Fizyka metafizyki”)
Krzysztof Mądel SJ
La donna è mobile?
(Janina L. Cunnelly, „Julia”)
Justyna Kroczak
Albert Camus – nieznany?
(Florence Estrade, „Albert Camus”)
Z życia kraju
Jakub Halcewicz - Pleskaczewski
Rok po
Z życia Kościoła
Tomasz P. Terlikowski
Trudny katolicyzm
Z życia świata
Piotr Kowalczuk
Kaukaska beczka prochu